Neutralne boje obično su jednostavne i elegantne za uređenje, ali također biste trebali pripaziti kada koristite ovu paletu boja. Uobičajena dilema oko uređenja je postizanje ravnoteže u našim domovima između onoga što je lijepo i onoga što je funkcionalno.
Dodavanje teksture
Važan aspekt koji treba uzeti u obzir pri uređenju nekretnine u neutralnim nijansama je unijeti što je moguće više teksture koja stvara interes i slojeve, što su važni čimbenici kada nema jarkih boja. Uz platno, baršun, kožu i krupno pletivo razmislite o toplim metalima kao što su elementi od mesinga i bronce ili prirodnog drveta.
Što se tiče korištenja drveta, Barak Alberro, arhitekt i voditelj dizajna, iz Band Design Studija, savjetuje da je siva svestrana boja koja se dobro slaže s namještajem od prirodnog drveta, a posebno uspješno djeluje u velikim prostorima gdje bi odvažnije boje bile previše.
Ne morate koristiti odvažan namještaj i dekoracije
Korištenje neutralnih tonova u vašem domu elegantan je način za stvaranje izgleda koji kanalizira podcijenjeni šik. Ne morate dodavati jarke boje ili odvažne uzorke koji bi zaokupljali pozornost u prostoru prigušenih tonova.
Uložite u jednostavne uzorke na tkaninama za presvlake sjedala i rolete. Jednostavni organski oblici umjesto uzorka koji je trenutno popularan, izdržat će test vremena.
Pribor i vaze od žice, keramike, kože i kamena dodaju dodatnu teksturu zadržavajući prirodne materijale i neutralne tonove.
Potrudite se ostati unutar izabrane palete boja
Neutralne nijanse ne znači da je to samo dosadna bež boja.
Odaberite nijansu taupe i pomiješajte čokoladno smeđe, sive i dodirne boje crne boje za sofisticirani dojam prirodne palete.
Neki se ljudi okreću neutralnoj pozadini kako bi odabrali naglaske u drugim bojama, ali ako želite ostati unutar iste palete neutralnih boja, radije upotrijebite uzorke i teksture kako biste dodali interes i sklad.
Ne dozvolite da se prostorija doima prepunom
Postoji tendencija stvaranja kaosa u prostoru koji je uređen u neutralnim nijansama pa savjetujemo da se pri odabiru namještaja pristupa prema načelu manje je više. Jednostavna shema boja savršena je za stvaranje utočišta mira, mira i tišine. Za dojam opuštenosti u prostoru neka ne bude nereda. Jednostavan prostor za odlaganje i nekoliko vaših omiljenih, najcjenjenijih dodataka dodat će osobnu završnu notu.
Korištenje pogrešne nijanse
Ideje je o neutralnim bojama da one smiruju i lako se koriste u uređenju jer se dobro slažu s gotovo svakom drugom bojom, ali da biste to učinili ispravno, važno je razumjeti osnovni pigment koji odgovara količini svjetlosti koju soba prima. Svjetlo u prostoriji je ključan faktor na koji morate obratiti pozornost kad razmišljate o tome hoćete li koristiti tople ili hladne tonove.
Postoji razlika između toplog neutralnog tona (sa zelenim ili žutim podtonom) koji će dobro izgledati u sobama okrenutim prema sjeveru jer pomažu odbijanje svjetlosti i hladnog tona (s malo ružičaste, ljubičaste ili plave boje).
Za kraj, najbitniji je element kod uređenja u neutralnim nijansama, već spomenuta tekstura. Dodavanjem teksture shemi, bez obzira na njezinu osnovnu boju, vaša će shema uvijek izgledati zanimljivija, a i prostorija će se osjećati toplije. Tekstura dolazi u mnogim oblicima – od grubog, zalizanog platna do tkanih materijala, poput pruća, od zrnastog pletenog materijala, do grubih kamenih posuda.
Ako želite da boje u vašoj dnevnoj sobi ostanu u velikoj mjeri neutralne, ali ih želite s vremena na vrijeme mijenjati, najjednostavniji način dodavanja boje je pomoću ukrasnih jastuka ili prekrivača, sjenila od lampi ili namještaja poput podnožja za stolove ili pomoćnih stolića.
Ono što odaberete uvelike će ovisiti o tome koliko vam je soba već obiluje toplim tonovima – ako su joj potrebni hladniji tonovi, neutralne boje možete uskladiti s blijedoplavom i zelenom bojom, a ako joj treba malo topline, jarke nijanse sjajno funkcioniraju s neutralnim shemama boja.
Neutralne boje su doista svevremenske pa možete odabrati mnogo različitih boja koje će ih nadopuniti. Ono što ipak najbolje funkcionira je pridržavati se ograničene palete – bit će dovoljne samo dvije do tri nadopunjujuće naglašene boje koje se slažu s vašom neutralnom bazom.
Najjednostavnije boje za dodavanje pri uređenju u neutralnim bojama su druge prirodne nijanse kao što su zemljane nijanse ili možete odabrati živahnije zelene i plave boje, ili toplije boje koje ćete pronaći u prirodi, poput crvenih i narančastih. Naravno, možete odabrati i druge neutralne tonove s kojima ćete rasporediti svoju shemu – siva, smeđa pa čak i crna izgledat će elegantno.
Izvor: https://www.homesandgardens.com/news/decorating-with-neutrals